Czy można obejść się bez chleba? Można, przynajmniej ja mogę. Od kiedy badania wykazały u mnie nietolerancję glutenu, czyli 2 miesiące temu, omijam piekarnie i stoiska z chlebem szerokim łukiem, a domownicy jedzą tylko chleb żytni na zakwasie. Ale czasami mam ogromną ochotę zjeść sobie jakąś kromeczkę, a gotowy bezglutenowy nie jest zbyt smaczny. Kiedy więc natknęłam się w Smakoterapii na ten przepis, od razu postanowiłam upiec bezglutenowy chlebek z ziarnami. Bez wyrabiania, bez drożdży, bez zakwasu, czyli po wymieszaniu robi się praktycznie sam. Nie obyło się bez modyfikacji i wyrzuciłam z przepisu ziarna słonecznika ( bo również mam na nie alergię). Oczywiście można je dodać pół na pół z nasionami dynii, swoją drogą jadłabym je garściami, gdybym mogła oczywiście. Chleb oprócz tego, że jest bezglutenowy, jest bardzo zdrowy i niezwykle odżywczy. Zjedzenie jednej kromki całkowicie zaspakaja głód, bo jest ciężki, mokry i treściwy. Zaletą jest także to, że po tygodniu (w folii spożywczej w lodówce) jest tak samo smaczny jak w dniu pieczenia. Ma bardzo delikatny zapach kaszy gryczanej i nieziemsko chrupie. Ten prawdziwy chlebek Fit najlepiej kroi się po całkowitym przestudzeniu, idealnie na drugi dzień. No ale kto się oprze jeszcze ciepłemu? Mnie najbardziej smakuje z gęstym jogurtem greckim lub z majonezem i wędliną. Mniam…
Składniki:
Suche
? po 3/4 szklanki płatków jaglanych i płatków gryczanych
? 1 szklanka nasion pestek dynii
? 1/3 szklanki zmielonych nasion siemienia lnianego
? 1/3 szklanki całych nasion siemienia lnianego
? po 1/2 szklanki orzechów laskowych i nerkowców
? 1/2 szklanki orzechów włoskich
? 3 łyżeczki nasion chia (opcjonalnie)
? 1 i 1/2 łyżeczki soli
Mokre
? 2 szklanki wody
? 3 łyżki miodu
Wykonanie:
? Wymieszać w misce wszystkie składniki suche. Jeśli nie macie mielonych nasion lnu, to należy je zmielić w młynku do kawy, bo to one sklejają ze sobą wszystkie składniki.
? Miód rozpuścić w wodzie i wymieszać z suchymi składnikami.
? Tak przygotowaną mieszankę przełożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Jest to porcja na jedną dużą keksówkę lub dwie mniejsze.
? Odstawić całość na 2 godziny.
? Po tym czasie piec w piekarniku nagrzanym do 180 st.C przez 50 minut.
? Następnie chlebek wyjąć, odwrócić do góry dnem i podpiec jeszcze spód przez 15 minut.